معاون آموزشی وزیر علوم: حدود ۲۳۵ هزار داوطلب در آزمون دکترای امسال شرکت کردند

۰۷ اسفند ۱۳۹۶ | ۰۹:۰۶ کد : ۳۷۷۳۳ اخبار برگزیده اخبار جاری اخبار داغ
تعداد بازدید:۶۳۵
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: کنکور سراسری دکترای سال ۹۷-۹۶ با شرکت حدود ۲۳۵ هزار متقاضی در سراسر کشور برگزار می‌شود. دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در محل آزمون کنکور سراسری دکترا دانشگاه کاشان اظهار داشت: امسال ۱۰ درصد از شرکت کنندگان دکترا در دانشگاه‌ها پذیرفته خواهند شد.
معاون آموزشی وزیر علوم: حدود ۲۳۵ هزار داوطلب در آزمون دکترای امسال شرکت کردند

وی خاطر نشان کرد: امسال همچون سال قبل ۵۰ درصد نمره پذیرش نهایی این افراد از طریق کنکور سراسری انجام و بقیه در اختیار دانشگاه هاست که ازطریق ارزیابی رزومه و مصاحبه انجام خواهد شد.
معاون آموزشی وزیر علوم افزود: امیدواریم که به تدریج بتوان بر اساس آن چیزی که در قانون تعریف شده سهم دانشگاه‌ها را در تشخیص و انتخاب داوطلبان مستعد بیشتر شود به گونه‌ای که سیاست تفویض اختیار به دانشگاه‌ها کماکان دنبال شود.
وی با بیان اینکه تفویض اختیار یکی از سیاست‌های آموزش عالی است که یکی از مصادیق آن پذیرش و جذب دانشجویان دکتراست خاطر نشان کرد: یکی از مواردی که در این خصوص امسال تحقق پیدا خواهد کرد این است که از سال آینده درصد بالایی از مفاد آئین نامه‌های آموزشی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به دانشگاه‌ها واگذار خواهد شد.
دکتر شریعتی نیاسر افزود: بر این اساس این سیاست میدان عمل را برای رؤسای مراکز دانشگاهی فراهم خواهد کرد که متناسب با شرایط اقلیمی و منطقه‌ای و دانشگاهی بتوانند برخی از تبصره‌ها و بندهایی که به امور جاری و تحصیلی دانشجویان مربوط می‌شود خودشان تصمیم گیری کنند.
معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه یکی از اثرات مهم این تفویض اختیار این است که سطح مسئولیت پذیری رؤسای دانشگاه‌ها بالا خواهد رفت خاطر نشان کرد: این تفویض اختیار مساوی است با افزایش سطح مسئولیت پذیری و پاسخ گویی که امیدواریم با اجرای این طرح مسئولین دانشگاه‌ها بتوانند به خوبی جوابگوی نیاز دانشجویان باشند.


۱ رای