معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد؛

ضرورت راه اندازی مرکز توسعه علمی آیسسکو در کشور

۲۱ آبان ۱۳۹۷ | ۱۴:۴۱ کد : ۴۲۸۵۰ اخبار برگزیده اخبار جاری اخبار داغ
تعداد بازدید:۴۱۹
دکتر مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بعد از ظهر امروز در دومین روز از اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو با اشاره به ضرورت راه اندازی مرکز توسعه علمی آیسسکو در کشور، گفت: به کشورهای عضو آیسسکو پیشنهاد میکنم که مرکزی به عنوان مرکز توسعه علمی آیسسکو تاسیس شود تا از طریق تعیین و ارتقای شاخص های علمی به کشورهای توسعه نیافته جهت پیشرفت در حوزه علم، پژوهش و فناوری کمک کنند.
ضرورت راه اندازی مرکز توسعه علمی آیسسکو در کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر شریعتی نیاسر در دومین روز از اجلاس دبیران کل کمیسیون های ملی آیسسکو که هم اکنون در مرکز منطقه ای علوم و فناوری واقع در شیراز در حال برگزاری است، با بیان این مطلب اظهار داشت: خوشحالیم در موقعیتی که ابر قدرت های جهان در تلاش برای ایجاد فشارهایی روی کشورهای اسلامی بویژه ایران هستند، این فرصت را داریم که نمایندگان کشورهای مختلف را ملاقات کنیم که این موضوع نشان دهنده اتحاد کشورهای عضو آیسسکو است تا به وسیله آن به هم افزایی بیشتر برای ارتقای فعالیت های علمی دست یابیم.
معاون آموزشی وزارت علوم به یکی از نکات مورد توجه در کنفرانس های علمی اشاره کرد و گفت: تمام کشورهای دنیا به دنبال همکاری های بین المللی هستند تا توانمندی های کشور خود را در عرصه آموزش و علم گسترش دهند. آیسسکو در این زمینه می تواند به کشورهای جهان اسلام کمک کند.
وی با ارائه آماری در مورد تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در کشور، گفت: هم اینک در ایران بیش از چهار میلیون دانشجو و ۸۰ هزار عضو هیات علمی داریم که تعداد زیادی از این دانشجویان در تمامی رشته هایی که دایر است، تحصیل می کنند.
دکترشریعتی با بیان اینکه در کشور ۷۰۰ دانشگاه غیردولتی فعالیت می‌کنند، خاطرنشان کرد: حدود ۱.۵ درصد دانشجویان ما غیرایرانی وعمدتا از کشورهای همسایه هستند. همچنین ایران با وجود تمام تحریم ها در عرصه های علم، پژوهش و فناوری فعال است و در شرایط خوبی به سر می بریم.
دکترشریعتی با اشاره به فعالیت ۲۰۰۰ مرکز و موسسه آموزش دانشگاهی در ایران اظهار کرد: از بین این دانشگاه ها، دانشگاه های بسیار برجسته ای نظیر دانشگاه پیام نور در ایران وجود دارد که در سطح کشور فعال بوده و نقش اصلی آن این است که آموزش از راه دور را گسترش دهند؛ این دانشگاه در سطح بین المللی نیز شعباتی دارد. ایران همچنین از فعالیت دو دانشگاه معروف مهارتی در کشور برخوردار است.
وی در ادامه با بیان اینکه در ایران دو دانشگاه به شکل خاص برای آموزش عمومی هدف گذاری شده اند و نقش اصلی آنها آموزش و تربیت تکنسین به عنوان معلمانی برای مدارس است، گفت: ایران به دلیل توانمندی هایی که در حوزه آموزش دارد، می تواند به عنوان نقطه عطف کشورهای عضو کنفرانس اسلامی مطرح شود.
معاون آموزشی وزارت علوم همچنین جمعیت دانشجویی زنان در دانشگاه های ایران را ۵۰ درصد دانست و گفت: در واقع تاسیس مرکز توسعه علمی آیسسکو می تواند به کشورهای اسلامی کمک کند که چگونه بتوانند با کشورهای پیشرفته در حوزه های علمی رقابت کنند واین کار باعث هم افزایی کشورها به منظور رفع شکلات زیست محیطی همچون بحران آب خواهد شد