علوم پایه و انسانی دو شاخصه و معیار اصلی علم هستند

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۴۷۰۳۰ اخبار برگزیده اخبار جاری اخبار داغ
تعداد بازدید:۱۱۲
دکتر مجتبی شریعتی نیاسر (معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری) با حضور در «دومین سمینار کشوری علوم ریاضیات و چالش ها» در مشهد گفت: دو شاخصه و معیار اصلی علم، علوم پایه و علوم انسانی هستند زیرا که نقشی بسترساز برعهده دارند و به نوعی زمینه رشد و ارتقای سایر علوم را فراهم می کنند.
علوم پایه و انسانی دو شاخصه و معیار اصلی علم هستند

معاون آموزشی وزیر علوم، تخقیقات و فناوری افزود: علوم پایه و به خصوص علم ریاضی، به مثابه اتوبانی می ماند که سایر علوم در آن حرکت می کنند و اگر آن اتوبان صحیح ساخته شده باشد سایر علوم در آن به خوبی طی طریق می کنند.
شریعتی نیاسر تصریح کرد: از بین دانشجویان مهندسی، کشاورزی، معماری، هنر و حتی پزشکی و علوم انسانی آن هایی موفق تر هستند که پایه ریاضی قوی تری داشته باشند و بنیه ریاضی می تواند قدرت تحلیل، قدرت محاسبه و بالا بودن توان مدیریتی را نشان دهد.
وی اظهار داشت: دانشمندان ما بسیار خوب می توانند در عرصه علم در سطوح ملی و بین المللی میدان داری کنند و این موضوع مسئولیت مدیران اجرایی ما را دو چندان می کند و باید نقاط ضعف خود را در عرصه مدیریت و برنامه ریزی پیدا کرده و جهت توسعه و تقویت آن راهکار ارائه دهیم.
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: افزایش کمی در رشته ریاضی یا هر رشته دیگری فی نفسه هنر نیست اما اگر با کیفی سازی تلفیق شود نتیجه بخش خواهد بود و فعال شدن و پویا شدن انجمن ریاضی و خانه ریاضی می تواند در زمینه کیفیت بخشی درس ریاضی اثرگذار باشد.
وی با بیان اینکه وضعیت کنکور و نظام تست زنی از جمله عواملی است که در کورکردن و انحراف استعدادها در رشته های مختلف از جمله ریاضی تاثیرگذار است، گفت: دستگاه آموزش و پرورش از دو زاویه باید به این موضوع کمک کند، یکی از طریق استاندارد سازی محتواهای درسی و دیگری از طریق تراز کردن و یکپارچه سازی آزمون در سطح ملی که هر دو به بهبود سیستم آموزشی کشور کمک خواهد کرد.
شایان ذکر است «دومین سمینار کشوری علوم ریاضیات و چالشها» روز پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۹۸ به میزبانی آموزش و پرورش ناحیه ۲ مشهد در این شهر برگزار شد.
 


( ۱ )