دانشگاه ها باید نقش موثری در مراکز تصمیم گیری قدرت داشته باشند

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۲:۴۸ کد : ۴۷۳۹۵ اخبار برگزیده اخبار جاری اخبار ستادی اخبار داغ
تعداد بازدید:۱۰۳
معاون آموزشی وزیر علوم در آیین گرامیداشت روز استاد که پانزدهم اردیبهشت ماه در سالن استاد مطهری دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، بر لزوم تقویت جایگاه آموزش عالی در ارکان مدیریتی کشور تاکید کرد.
دانشگاه ها باید نقش موثری در مراکز تصمیم گیری قدرت داشته باشند

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در این آیین که با حضور مسئولان و اعضای هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، با اشاره به نقش مهم دانشگاه ها اظهار داشت: در آموزش عالی با چند چالش اساسی مواجه هستیم که دانشگاه ها باید آن را مورد توجه قرار دهند. از جمله آنکه تقاضای ورود به دوره تحصیلات تکمیلی زیاد است و ما شاهد این هستیم که سالانه ۲۰ هزار دانشجوی دکتری وارد جامعه می شود که حدود یک پنجم آنها جذب بازار کار مناسب می شوند و بقیه وارد کارهایی می شوند که نیاز به تحصیلات بالای دانشگاهی ندارد.
وی تغییر در منابع مالی آموزش عالی را از دیگر چالش ها عنوان کرد و گفت: امروز بحث تغییرات در منابع مالی آموزش عالی به صورت جدی تری مطرح است و و با توجه به کمبود منابع و شرایط اقتصادی ما با مشکلات بیشتری در منابع مالی روبرو هستیم و باید با کوچک سازی نظام آموزش عالی و فعال تر کردن بخش خصوصی، ساماندهی موسسات آموزش عالی و تغییرات در اثربخشی آموزش عالی در این باره چاره اندیشی کنیم.
معاون آموزشی وزیر علوم تصریح کرد: گاه کاهش و تضعیف جایگاه آموزش عالی در ارکان مدیریتی کشور دیده می شود و باید نقش دانشگاه ها در این زمینه بیشتر شود و دانشگاه ها نقش موثری در مراکز تصمیم گیری قدرت داشته باشند. همچنین دولتمردان نیز باید به جایگاه آموزش عالی توجه کنند و حل و بررسی معضلات جامعه را به دانشگاه ها واگذار کنند که قطعاً نتیجه بهتری خواهد داشت.