سخن از تدابیر وزارت علوم در شبکه ۴ سیما

۱۱ تیر ۱۳۹۸ | ۰۸:۱۳ کد : ۴۸۴۰۹ اخبار جاری
تعداد بازدید:۲۳۲
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برای سخن گفتن از بخشنامه ممنوعیت انتشار کاغذی پایان نامه ها و اقدامات مشابه مهمان شبکه ۴ سیما شد.
سخن از تدابیر وزارت علوم در شبکه ۴ سیما

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در بخش خبری شامگاهی دهم تیرماه شبکه 4 لزوم توجه به پیشرفت فناورى و گسترش بیش از پیش فضاى مجازى و تعاملات مبتنى بر وب که استفاده از شیوه هاى سنتى از جمله کاغذى را به حاشیه مى راند را یکی از انگیزه های صدور بخشنامه یادشده دانست.

وی همچنین با اشاره به لزوم مدیریت سبز و توجه به محیط زیست گفت: حجم بالاى پایان نامه ها و رساله های منتشره در کشور با توجه به تعداد دانش آموختگان و تعداد نسخی که از هر پایان نامه به شیوه کاغذی انتشار می یابد، در مجموع مصرف انبوه کاغذ را نشان می دهد که شایسته است به منظور صرفه جویی در این امر و پرهیز از تخریب جنگل ها و محیط زیست به چنین تصمیمی می رسیدیم.

معاون آموزشی وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مزایای این تصمیم گفت: بهینه بودن بایگانى دیجیتال نسبت به بایگانى فیزیکى و تسهیل در دسترسى به منابع نیز از دیگر فواید تصمیم اخیر است.

شریعتی نیاسر محرمانگی برخی رساله ها یا دیگر مصادیقی که ممکن است انتشار الکترونیکی یک اثر را ناممکن سازد از جمله مواردی دانست که با تشخیص دانشگاه از شمول این بخشنامه خارج خواهند بود.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی برخورد با فروش مقاله و پایان نامه از آخرین اقدامات وزارت علوم در مقابله با چنین تخلفاتی خبر داد.