حذف کنکور؛ منوط به تعریف الگوی جدید پذیرش در دانشگاه‌ها

۱۵ تیر ۱۳۹۸ | ۰۸:۰۱ کد : ۴۸۴۷۳ اخبار جاری
تعداد بازدید:۲۷۴
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از چگونگی برگزاری آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین بازدید کرد.
حذف کنکور؛ منوط به تعریف الگوی جدید پذیرش در دانشگاه‌ها

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در حاشیه این بازدید حذف کنکور را منوط به تعریف الگوی جدید پذیرش در دانشگاه‌ها دانست.

وی با بیان اینکه سازمان سنجش در اجرای قانون حذف کنکور به خوبی عمل کرده است، گفت: برای ورود به دانشگاه ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاهها با سوابق تحصیلی و ۱۵ درصد ظرفیت از طریق کنکور برای رشته‌های پرمتقاضی پذیرش می شوند.

معاون آموزشی وزارت علوم تصریح کرد: برخی از رشته‌های پرطرفدار شرایط خاصی دارند و باید برای پذیرش دانشجو بدون کنکور در این رشته‌ها، مدل جدیدی تعریف شود و سپس اقدام به حذف کنکور در این رشته‌ها کرد.

به گفته دکتر شریعتی نیاسر، در حال حاضر رقابت بر سر رشته‌های پرطرفدار است چرا که در سایر رشته‌ها، همه داوطلبان می‌توانند وارد دانشگاه شوند.

وی با اشاره به اینکه امسال حدود یک میلیون و ۱۲۰ هزار داوطلب در آزمون کنکور سراسری شرکت کردند، گفت: امسال به لحاظ کمّی، استقبال از کنکور در مقایسه با پارسال بیشتر بود.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: ۶۴۸ هزار و ۸۴۵ نفر از داوطلبان دختر و ۴۷۰ هزار و ۱۰۷ نفر هم پسران هستند. دکتر شریعتی نیاسر با بیان اینکه امسال ۶۴ هزار و ۷۹۷ داوطلب جدید در آزمون سراسری ثبت نام کرده اند، گفت: گروه آزمایشی تجربی با ۶۳۷ هزار و ۲۴۶ داوطلب، بیشترین داوطلبان آزمون سراسری از بین پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی را دارد.


( ۲ )