آیین تکریم و معارفه معاون آموزشی وزیر علوم برگزار شد

۳۰ تیر ۱۳۹۸ | ۱۳:۵۳ کد : ۴۸۸۸۶ اخبار برگزیده اخبار جاری اخبار ستادی اخبار داغ
تعداد بازدید:۸۶۱
در این مراسم که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاونان و مدیران این وزارت و برخی از روسای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برگزار شد، با ادای سپاس به دکتر مجتبی شریعتی نیاسر، به دکتر علی خاکی صدیق به عنوان معاون جدید آموزشی خیرمقدم گفته شد.
آیین تکریم و معارفه معاون آموزشی وزیر علوم برگزار شد


زمان تحول جدی در آموزش عالی فرا رسیده است

 دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه «در آستانه تحولی جدی در حوزه آموزش عالی قرار داریم»، خاطرنشان کرد: ضرورت‌های جهانی و سرعت تغییر علم و فناوری در عرصه های بین المللی از یک‌سو و الزام های داخلی و شرایط فعلی کشور از سوی دیگر این تحول را بیش از گذشته طلب می‌کند. آنچه امروز بر عهده وزارت علوم به‌طور خاص و دیگر نهادهای مرتبط به‌طور عام می‌باشد آن است که این تحول را به‌سرعت و با دقت مناسب در سطح ملی انجام دهند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه انتقال مسئولیت‌ها در وزارت علوم و نهاد آموزش عالی همچون سایر دستگاه ها و سازمان ها امری طبیعی است، اظهار داشت: انتقال مسئولیت‌ها به‌ویژه برای استادان دانشگاه‌ها که علاقه اصلی آن‌ها مربوط به حوزه آموزشی و پژوهشی است امری طبیعی و عادی است. حسن عاقبت انتقال مسئولیت‌ها در این حوزه آن است که در زمان جابه‌جایی، تقدیر و تشکرهای خالصانه صورت می گیرد.
 
دکتر غلامی درباره دستاوردهای آموزش عالی در سال‌های اخیر گفت: برنامه‌های در حال اجرا منبعث از مصوبه‌های قانونی و وظایف و تکالیف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. در راه‌حل‌ها و مسیرهای اجرایی بایستی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ابتکار عمل را در دست داشته باشند. در پی آن هستیم که اختیارات را در چارچوب قانونی به دانشگاه‌ها واگذار کنیم و خود نقش نظارتی را بر عهده داشته باشیم.

وزیر علوم همچنین از زحمات چهارساله دکتر شریعتی نیاسر در حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم قدردانی و تاکید کرد: در سال‌های گذشته به لحاظ آنچه باید اتفاق می‌افتاد، سال‌های پرمشغله‌ای بوده است. از دکتر خاکی صدیق نیز بابت پذیرش مسئولیت تشکر می‌کنم. خوشبختانه در وزارت علوم همدلی و همراهی خوبی در جریان است. عشق و علاقه متخصصان ما در برگشت به حوزه کاری قبلی خود یعنی آموزش و پژوهش، ستودنی است.


بسیاری از دستاوردهای نظام‌ مدیون آموزش عالی کشور است
دکتر علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بسیاری از دستاوردهایی که نظام‌مان به آن افتخار می‌کند مدیون آموزش عالی کشور است و هر کسی که عضوی از این خانواده است؛ چه دانشجویان، استادان، مدیران و کارکنان آموزش عالی، طبیعتا سهمی از این افتخار دارند.
دکتر خاکی‌صدیق همچنین اظهار داشت: خدا را شاکرم که عمرم را در راه خدمت به آموزش عالی کشور عزیزمان ایران قرار داده و از اینکه عضوی از خانواده بزرگ آموزش عالی هستم افتخار می‌کنم.
وی افزود: به عنوان رئیس سابق دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی که حدود ۱۰ سال و مسئولیت آن در دو دوره را برعهده داشتم، شاهد بودم که در پنج سال اخیر همکاران‌مان در وزارت علوم چه در این دوره و چه در دوره قبل، تلاش خالصانه‌ای در جهت اصلاح امور داشته‌اند.
معاون آموزشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: قرار گرفتن در جای کسی همچون دکتر شریعتی نیاسر که انسان بسیار فعال و پرانرژی هستند سخت است و بنده امیدوارم که بتوانم جای ایشان را پر کنم. خدماتی که ایشان انجام داده‌اند قابل تحسین است.
دکتر خاکی‌صدیق در ادامه گفت: طبیعتاً با توجه به مخاطبان گسترده و متنوع آموزش عالی، چالش‌ها و مشکلاتی نیز وجود دارد که الحمدلله با پی‌گیری‌های انجام شده، بخش اعظمی از این مسیر طی شده و امیدوارم که بتوانم راهشان را ادامه داده و اصلاحات لازم را براساس تجربیاتی که دارم، انجام دهم.
دکتر خاکی صدیق در پایان سخنانش ضمن قدردانی از اعتماد و حسن نظر دکتر غلامی اظهار داشت: از کلیه همکاران و بزرگانی که در این جمع حضور دارند و یا ندارند، نیز می‌خواهم که اگر نظری، برنامه‌ای و یا راه حلی برای مرتفع کردن مشکلات آموزشی دارند لطفاً ارائه دهند؛ بدون شک در حوزه معاونت آموزشی نیازمند نظرات و راهنمایی‌های ارزشمند شما عزیزان هستیم.

 

نهادهای فرا ستادی، آموزش عالی را به خود واگذارند
دکتر شریعتی نیاسر معاون پیشین آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این بمراسم گفت: شروع فعالیت ما با سه شعار ارتقای کیفی، اقتدار و هماهنگی و رشد کیفی همراه شد که سرلوحه کار ما قرار گرفت و بر همین اساس فعالیت هایی را شروع کردیم.
وی درباره اقداماتی که برای تحقق این شعارها صورت گرفت گفت: یکی از کارهای مهم بحث آمایش آموزش عالی بود چرا که شاهد رشد بی رویه آموزش عالی در زیر نظام‌های مختلف بودیم و متاسفانه توسعه آموزش عالی منبعث از یک نگاه کارشناسانه نبود به همین علت بحث آمایش آموزش عالی مطرح شد.
شریعتی نیاسر ادامه داد: کار دشوار و بسیار سنگینی بود اما در نهایت در اسفند سال  ۹۴ طرح آمایش آموزش عالی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. و با هماهنگی وزیر وقت ستاد آمایش شکل گرفت. در ادامه طرح آمایش آموزش عالی بحث مدیریت منطقه‌ای مطرح شد، سپس به سمت نهادینه کردن مدیریت منطقه‌ای رفتیم.
معاون سابق آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری درباره ساماندهی موسسات گفت: تلاش داشتیم از توزیع و توسعه غیر استاندارد مراکز آموزش عالی جلوگیری کنیم که کارهای منسجمی برای اجرایی شدن آن صورت گرفت. ساماندهی مراکز آموزش عالی یک موضوع مهم است که در کشورهای معتبر دنیا و در دانشگاه‌های بزرگ دنیا به آن روی آورده‌اند. آنها مجموعه‌های بزرگتری را شکل می‌دهند که با هم‌افزایی و با اعتبار بیشتری فعالیت می‌کند و به جامعه علمی جهانی خودشان را عرضه می‌کنند.
شریعتی نیاسر توضیح داد: ما در طرح آمایش بحث کیفیت، سطح بندی و در ادامه آن رتبه بندی را نیز مطرح کردیم و در کنار اینها به مأموریت گرایی نیز توجه ویژه ای شد. همچنین در زمینه اقتصاد مقاومتی نیز تلاش کردیم دانشگاه‌های مستعد، توانمندی و ظرفیت خود را در جامعه علمی جهانی عرضه کنند.
طرح پایش مقطع دکترا، یکپارچه سازی نظام آموزش عالی در قالب سامانه HES، اعمال سیاست تفویض اختیار برای واگذاری امور به دانشگاه ها، تلاش برای مبارزه با تخلفات و ارتقای سلامت علمی، تدوین شناسنامه برای موسسات غیرانتفاعی، گام نهادن در مسیر دیپلماسی علمی، تشکیل کارگروه های تخصصی برنامه ریزی، پرداختن به دهه سرآمدی آموزش، برگزاری همایش های ملی آموزش عالی، حذف پایان نامه های کاغذی، طرح مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری از دیگر محورهای مورد اشاره دکتر شریعتی نیاسر در مرور بر کارنامه کاری خود بود.
معاون پیشین وزیر علوم همچنین در بخشی از سخنان خود به چالش های پیش روی آموزش عالی اشاره کرد و گفت: فشارها و دخالتهای عوامل فراستادی از جمله موانه بازدارنده در مسیر آموزش عالی است.
وی با تأکید بر لزوم تداوم رویکرد تحول گرا در نظام آموزش عالی، نقدی نیز بر جدایی طلبی دانشگاه آزاد اسلامی داشت و خواستار همراهی بیشتر این نهاد علمی به عنوان عضوی از زیرنظام های وزارت علوم شد.
دکتر شریعتی نیاسر همچنین با اشاره به چند استعفای خود از سمت معاون آموزشی و ضمن قدردانی از همراهی همکاران خود در وزارت علوم، مراکز آموزشی و پژوهشی و اصحاب رسانه گفت:  خوشحال هستم دکتر خاکی صدیق که مدیری قابل، با تدبیر و خوش سابقه است در این عرصه ورود کرده است.
 


( ۳ )