بررسی چالش های پیش روی نظام آموزشی کشور

۳۰ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۹:۱۶ کد : ۴۹۹۱۵ اخبار برگزیده اخبار جاری اخبار ستادی اخبار داغ
تعداد بازدید:۱۱۶۴
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور در برنامه تلویزیونی «پرسشگر» در شبکه آموزش سیما به تبیین چالش های پیش روی نظام آموزشی کشور پرداخت.
بررسی چالش های پیش روی نظام آموزشی کشور

دکتر علی خاکی صدیق شامگاه جمعه 29 شهریور98 با حضور در این برنامه زنده تلویزیونی که به موضوع «چالش های پیش روی نظام آموزشی کشور در سال جدید تحصیلی» می پرداخت، ضمن اشاره به چالش ها و دغدغه های مدنظر در امر آموزش عالی، درباره رویکردها و سیاستهای وزارت علوم در این زمینه سخن گفت.
وی با اشاره به دو مقوله کمیت و کیفیت در آموزش عالی گفت: در بحث کمیت نیازمند ساماندهی هستیم که این موضوع در طرح آمایش دنبال می شود اما دغدغه اصلی فعالان آموزش عالی در بحث کیفیت است که پیچیدگی و دشواری بیشتری دارد.
دکتر خاکی صدیق با برشمردن دو دسته عوامل اثرگذار مستقیم و غیرمستقیم بر کیفیت در آموزش عالی به برخی محورهای موثر که به صورت مستقیم و مشخص در حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم پیگیری می شوند اشاره کرد و گفت: بازبینی دروس به شکل فرایندی پویا، بازبینی رشته های درسی و تعریف رشته های جدید، بازبینی در ظرفیت ها بر اساس نیازهای کشور، توسعه موضوعات جدید و بین رشته ای، مهارت افزایی و اشتغال پذیری دانشجویان، مهارت افزایی استادان و مدرسان، توجه به علوم پایه، جنبه های بین المللی در آموزش، نوآوری (ابزار – مفاهیم) در آموزش، اخلاق آموزش و ارزیابی دوره های آموزشی به ویژه در تحصیلات تکمیلی از مهمترین این عوامل هستند.
گفتنی است در این برنامه گفتگومحور تلویزیونی، دکتر غلامرضا غفاری (معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم) نیز به صورت حضوری و دکتر محمدتقی نظر پور (معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم) روی خط تلفن حضور داشتند.


( ۴ )