توقف آموزش حضوری در دانشگاه‌ها تا پایان فروردین/ آموزش‌های الکترونیکی تداوم دارند

۱۹ فروردین ۱۳۹۹ | ۰۸:۳۶ کد : ۵۳۹۸۷ اخبار برگزیده اخبار جاری اخبار ستادی اخبار داغ
تعداد بازدید:۹۸۰
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مصاحبه ای به برخی پرسش‌ها و ابهامات درباره چگونگی تداوم نیمسال تحصیلی جاری پاسخ گفت.
توقف آموزش حضوری در دانشگاه‌ها تا پایان فروردین/ آموزش‌های الکترونیکی تداوم دارند

مشروح این پرسش و پاسخ در پی می‌آید:

تعطیلی دانشگاه‌ها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و پیش‌بینی وزارت علوم برای ادامه نیمسال تحصیلی چیست؟
نکته قابل توجه این است که دانشگاه‌ها تعطیل نیستند و فعالیت‌های اداری، پژوهشی و آموزش‌های الکترونیکی در دانشگاه‌ها تداوم دارد؛ تنها فعالیت‌های آموزشی به شیوه حضوری با توقف مواجه شده است. 
با توجه به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در جلسه 17 فروردین‌ماه، تعطیلی فعالیت‌های آموزشی حضوری در دانشگاه‌ها تا پایان فروردین ادامه خواهد داشت و تداوم آن بستگی به نظرات تخصصی وزارت بهداشت و مصوبات ستاد یادشده خواهد داشت. 
این تعطیلی هرگز به معنای لغو و معطل ماندن آموزش‌های دانشگاهی نیست بلکه با توجه به شرایط خاص ناشی از شیوع بیماری کووید-19، آموزش‌های الکترونیکی جایگزین شده اند و با قوت در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در سطح کشور پیگیری می‌شوند.
توقف آموزش‌های حضوری همه مقاطع تحصیلی را شامل می‌شود؟
این توقف با نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا شامل همه مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌هاست با این استثناء که دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مجازند آموزش حضوری دانشجویان دوره دکتری را با رعایت شرایط و ضوابطی از ابتدای اردیبهشت‌ماه آغاز کنند.
شرایط بازگشائی دانشگاه‌ها برای دانشجویان دوره دکتری چیست؟
دانشگاه‌ها مجازند به تشخیص استاد و به منظور رفع اشکال با رعایت فاصله افراد و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کلاس‌های بزرگ و دارای تهویه مناسب امکان برگزاری کلاس‌های حضوری را برای دانشجویان دوره دکتری فراهم کنند.
دانشجویانی که برای پیشبرد و انجام رساله خود نیاز به حضور و فعالیت در آزمایشگاه و کارگاه دارند می‌توانند با رعایت ضوابط بهداشتی و تا حد امکان به‌صورت تک‌نفره از فضای آزمایشگاه یا کارگاه استفاده کنند. در صورت لزوم ساعات کاری آزمایشگاه و کارگاه بین دانشجویان توزیع و برنامه حضور آنها در روزها و زمان‌های مختلف تنظیم شود.
قبل و بعد از حضور هر دانشجو در آزمایشگاه و کارگاه، قسمت‌های مورد استفاده و تجهیزات و وسایل به نحو موثر ضدعفونی شود.
البته همه این دانشجویان برای حضور در محیط دانشگاه ملزم به دریافت «گواهی سلامت» از مراکز بهداشتی هستند.

علت تأکید وزارت علوم بر آموزش‌های الکترونیکی و پرهیز از تعطیلی کلی فعالیت‌های آموزشی چیست؟
نیمسال دوم تحصیلی 98-99 که با شیوع بیماری کووید-19 همزمان شده است از نظر وزارت علوم دوره فعال تحصیلی است و به علت لزوم حفظ تسلسل ورود دانشجویان جدید در مهرماه 1399 و نیز لزوم دانش¬آموختگی برخی دانشجویان شاغل به تحصیل در آخرین نیمسال تحصیلی خود (در نیمسال جاری)، الزام به اتمام این نیمسال وجود دارد.
اما نکته مهمتر این است که تهدید کووید-19 می¬تواند تبدیل به فرصتی بی نظیر برای تحول در آموزش کشور و تقویت زیرساخت¬ها برای ارایه آموزش¬های متنوع غیر حضوری و بالا بردن سطح تاب¬آوری نظام آموزش عالی کشور در مواجهه با شرایط مشابه احتمالی در آینده شود. 
با توجه به زیرساخت¬های مناسب و دانش فنی موجود در زمینه آموزش¬های الکترونیکی در بسیاری از دانشگاه¬ها و مؤسسات آموزش عالی کشور و تلاش‌های انجام شده در سایر دانشگاه‌ها در همین مدت کوتاه، این شیوه جایگزین آموزش می‌تواند رویه غالب دانشگاه¬ها در تصمیم¬گیری برای تداوم و اتمام نیمسال جاری باشد.
اگر دانشجویی به هر علت نتواند از آموزش‌های غیرحضوری بهره بگیرد چه امکانی دارد؟
از سوی وزارت علوم شرایط منعطف و سهلی برای دانشجویان و دانشگاه‌ها پیش‌بینی شده است که آسیب‌های احتمالی به حداقل برسد. برای نمونه در مواردى که به هر علت برگزاری جلسات و اتمام یک یا چند درس در نیمسال جارى امکانپذیر نباشد، برگزارى کلاس¬ها، تا تکمیل طرح درس به تشخیص استاد درس و تأیید گروه آموزشی، اضافه بر سقف واحدهاى هر ترم به نیمسال بعدى قابل انتقال است.
همچنین حذف یک یا چند درس، بى توجه به لزوم رعایت حداقل واحدهاى انتخابى در هر نیمسال، و یا حذف کامل واحدهاى درسى نیمسال در صورت تقاضاى دانشجو مجاز است و نیمسال حذف شده جزو سنوات تحصیل دانشجو محسوب نمى شود.
در صورت لزوم و با تشخیص معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی، افزایش یک نیمسال به سقف سنوات دانشجویانى که به دلیل حذف واحدهاى درسى یا عدم امکان برخوردارى از کلاس هاى حضورى یا غیرحضوری و برگزار نشدن جلسه دفاع از پایان نامه و رساله با کمبود سنوات مجاز مواجه شده¬اند، مجاز است.
در همین راستا و برای تسهیل در موضوع، در صورتى که محدودیت هاى زمانى و مکانى حاکم بر نیمسال جارى فراغت از تحصیل دانشجویانى را با تأخیر مواجه سازد، به جبران فرصت از دست رفته امکان برخوردارى از دروس معرفى به استاد تا دو برابر قابل افزایش است.
امکان مهمانی دانشجویان در دانشگاه برای استفاده از امکانات  آموزشى  دانشگاه¬هاى محل زندگی یا استقرار خود به عنوان دانشجوى مهمان آزاد با اطلاع و موافقت دانشگاه نیز از دیگر تسهیلات پیش‌بینی شده در این زمینه است.
مجموعه این امکانات منعطف و تسهیلگر در قالب توصیه‌نامه ای 20 بندی به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ شده است که در وبگاه وزارت علوم نیز قابل دسترسی و بهره‌برداری است و البته تشخیص چگونگی اجرای این توصیه‌ها برعهده دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی نهاده شده است.


( ۳ )