وبینار معاونان آموزشی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور برگزار شد

تعداد بازدید:۸۰۷
همزمان با دهه سرآمدی آموزش و با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نشست فوق‌العاده معاونان آموزشی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد.
وبینار معاونان آموزشی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور برگزار شد

در آغاز این نشست مجازی که روز سه‌شنبه 9 اردیبهشت 99 با حضور بیش از 200 تن از معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها برگزار شد، دکتر علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در پی شیوع بیماری کووید-19 و توقف آموزش‌های حضوری در دانشگاه‌ها پرداخت.
دکتر خاکی صدیق با اشاره به سرفصل‌ها و محورهای فعالیت معاونت آموزشی در دو ماه گذشته، گام‌های اجرائی، انعطاف پذیری در مقررات آموزشی، ترویج و فرهنگ‌سازی در حوزه آموزش‌های الکترونیکی و سنجش و ارزیابی را از عمده این فعالیت‌ها دانست.
در ادامه این نشست دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر لزوم انعطاف‌پذیری و حفظ چابکی امر آموزش در دانشگاه‌ها در دوران کرونایی، گفت: حرکت جدید در حوزه آموزش عالی و تغییر از کلاس‌های درس حضوری به آموزش‌های الکترونیکی در فاصله زمانی خیلی کوتاه و بدون آمادگی قبلی، یک دستاورد بزرگ در کشور و اتفاقی خیلی خوب و قابل توجه بوده است.
وزیر علوم با بیان اینکه استفاده از آموزش‌های مجازی در این مدت محدود، دستاورد بسیار بزرگی است، گفت: همگی باید در حفظ و ارتقای این دستاورد، بیش از پیش کوشا باشیم و در این راستا معاونان آموزشی دانشگاه‌ها باید گروه‌های آموزشی را فعال‌تر کنند زیرا این گروه‌ها به دلیل ارتباط انسانی نزدیک‌تر و شناخت علمی بیشتر می‌توانند در این خصوص عملکرد موثرتری داشته باشند.
وی همچنین با تاکید بر تقدیر ازاستادان فعال و پرتلاش که در شرایط دشوار اخیر کلاس‌های خود را در قالب آموزش‌های الکترونیکی با کیفیت خوبی برگزار و به دانشگاه و دانشجویان کمک کرده‌اند، گفت: تشکیل جلسات و شوراهای مختلف در دانشگاه‌ها با حضور جمعی اعضای هیات علمی و مسئولان مرتبط باید به شکل جدی مورد نظارت قرار گیرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر آموزش‌های ترکیبی در دانشگاه‌ها گفت: حفاظت و حراست از دستاوردها وتجربه‌های خوب برگزاری آموزش‌های الکترونیک در دانشگاه ها لازم و ضروری است و تلاش و برنامه‌ریزی جدی و دقیق برای کم کردن نواقص موجود سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و استفاده از این روش به عنوان یک مدل آموزشی در کنار روش‌های آموزش حضوری در شرایط پس از کرونا باید انجام شود.
دکتر غلامی افزود: ضروری است که با استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده و تجربه‌های به‌دست آمده، یک سامانه ملی و جامع آموزش‌های الکترونیکی ایجاد شود و اقدامات انجام شده در این زمینه در آن جمع‌آوری شده و برای کمک به همه موسسات آموزش عالی مورد استفاده گیرد. تجربه جهانی هم به همین شکل است که دانشگاه‌های بزرگ جهان هم در کنترل شرایط فعلی به تجربیات قبلی‌شان متکی می‌شوند تا نقطه ضعف‌ها و نقص‌هایشان را رفع کنند.
دکتر ابراهیم خدائی (رئیس سازمان سنجش آموزش کشور) نیز از دیگر سخنرانان این نشست بود که از پیش‌بینی‌های انجام شده برای برگزاری آزمون‌های سراسری، کارشناسی ارشد و دکتری در شرایط متأثر از شیوع ویروس کرونا خبر داد.
در ادامه این نشست دبیران مناطق دهگانه آموزشی به ارائه گزارش از اقدامات انجام شده در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مستقر در منطقه خود پرداخته و از چالش‌ها و مشکلات پیش‌رو در فراگیری آموزش‌های الکترونیکی نیز سخن گفتند. 
همچنین برخی دیگر از معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی حاضر در وبینار نیز به بیان دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خودر در حوزه آموزش‌های الکترونیکی پرداختند.
در این نشست همچنین دکتر محمدرضا آهنچیان (مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی) به تبیین رویکردهای تازه و برنامه‌ها و سیاست‌های پیش‌روی معاونت آموزشی در سال تحصیلی آتی پرداخت.
دکتر سیدعلی اکبر صفوی (مسئول کارگروه آموزش‌های الکترونیکی نیز از دیگر سخنرانان این نشست بود که ضمن تبیین اقدامات به انجام رسیده در حوزه آموزش‌های الکترونیکی، به معرفی وبگاه تخصصی این آموزش‌ها پرداخت.


( ۵ )