ضوابط برگزاری امتحانات پایان نیمسال تحصیلی اعلام شد

۱۰ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۵۴ کد : ۵۵۰۲۴ اخبار برگزیده اخبار جاری اخبار ستادی اخبار داغ
تعداد بازدید:۱۲۶۶
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با ارسال نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ضوابط و شرایط برگزاری آزمون‌های پایان سال تحصیلی را اعلام کرد.
ضوابط برگزاری امتحانات پایان نیمسال تحصیلی اعلام شد

نامه دکتر علی خاکی صدیق به شرح زیر است:

رؤسای محترم دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور
با سلام و احترام؛
پیرو نامه شماره 10020/2 به تاریخ 1399/01/31 درباره چگونگی ارزشیابی پایانی و برگزاری امتحانات نیمسال تحصیلی جاری، موارد زیر به عنوان گام‌های تکمیلی برای آگاهی و اقدام لازم ارسال می‌شود:
1.    با توجه به تداوم شیوع بیماری کووید-19 در کشور و ضرورت حفظ سلامت همه دانشگاهیان از جمله استادان، دانشجویان، کارشناسان و کارکنان، شایسته است در صورت عدم امکان رعایت کامل و همه‌جانبه ضوابط و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارزشیابی پایان نیمسال تحصیلی به صورت غیرحضوری به انجام رسد.
2.    در صورت برگزاری امتحانات به‌شیوه غیرحضوری، با تأکید مجدّد بر اینکه استاد هر درس مرجع ارزیابی دانشجو در آن درس است، می‌توان از انواع روش‌های متنوع مطرح شده در دستورالعمل پیشین بهره گرفت.
3.    با توجه به اولویت در برگزاری حضوری امتحانات به منظور تضمین کیفیت، در صورتی که دانشگاه یا استادان تشخیص دهند که امتحانات باید به شیوه حضوری برگزار شود، ضروری است همه پروتکل‌های بهداشتی مربوط به محیط‌های دانشگاهی از جمله ضوابط اعلام شده در نامه 7663/2 تاریخ 1399/01/27 به ویژه فاصله‌گذاری اجتماعی به هنگام برگزاری آزمون‌ها به دقت رعایت شوند. در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    ضروری است چیدمان محل برگزاری آزمون به‌گونه‌ای باشد که دانشجویان از یکدیگر فاصله ایمن (یک و نیم متر) داشته باشند.
•    ضروری است طول زمان برگزاری هر آزمون به حداقل ممکن کاهش یابد.
•    از برگزاری امتحان در ساعات آخر روز (18 عصر به بعد) خودداری شود تا دانشجویان ساکن شهرهای نزدیک به محل تحصیل بتوانند به منازل خود بازگردند.
•    استفاده از سیستم تهویه مناسب و یا بازگذاشتن پنجره‌ها در محل برگزاری امتحانات ضروری است.
•    در و پنجره‌ها، میز و صندلی‌ها و دیگر وسایل محل برگزاری امتحانات پیش از آزمون ضد عفونی شوند.
•    از تجمع افراد در فضاهای مختلف دانشگاه و محل برگزاری امتحانات اجتناب شود.
•    در صورت استفاده از وسایل نقلیه عمومی در محوطه دانشگاه و در ایام برگزاری امتحانات، رعایت فاصله ایمن بین سرنشینان ضروری است.
•    در صورت الزام به استفاده از غذاخوری، ضروری است مدت زمان ارائه ناهار افزایش یابد و حضور برای دریافت و صرف غذا نیز با رعایت کامل فاصله ایمن باشد.
•    مواد غذایی عرضه شده در غذاخوری باید پوشش بهداشتی داشته باشد و در بسته‌بندی‌های یک‌بار مصرف ارایه شود.
•    سطل زباله دردار در محیط‌های مختلف دانشگاه و محل برگزاری امتحانات قرار بگیرد.
•    در محل‌های مورد تماس مکرر افراد (مانند دکمه‌های آسانسور یا دستگیره درها)، وسایل یک‌بار مصرف مانند دستمال کاغذی تأمین و استفاده شود.
•    از ورود افراد مبتلا یا مشکوک به کووید-19 یا دارای علائم تب، سرفه، تنگی نفس و سرماخوردگی ممانعت شود و امکان حذف درس یا نیمسال به دلیل ضرورت پزشکی برای دانشجویان مبتلا فراهم شود.
•    پاکیزگی و ضدعفونی کردن سرویس‌های بهداشتی در محل برگزاری آزمون‌ها مدنظر قرار گیرد و مواد شوینده و ضدعفونی کننده برای شست و شوی دست‌ها و دستمال کاغذی فراهم باشد.
4.    به منظور کاهش ظرفیت خوابگاه‌ها یا پرهیز از فعال‌سازی خوابگاه‌های دانشجویی و با توجه به اعلام آمادگی بسیاری از دانشگاه‌های کشور به ویژه «دانشگاه آزاد اسلامی» و «دانشگاه پیام نور» برای میزبانی ارزشیابی دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها در واحدهای مختلف خود در سطح کشور، شایسته است دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متقاضی، هماهنگی لازم را برای امکان حضور و ارزشیابی دانشجویان در یکی از واحدهای دانشگاهی محل سکونت خود به عمل آورند. به بیان دیگر آزمون‌ها می‌تواند با هماهنگی بین دانشگاه‌ها، در شهر محل اقامت دانشجویان برگزار شود.


( ۱۰ )