برگزاری دومین نشست شورای معاونین آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه ۴

۰۳ آبان ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۶ کد : ۵۸۱۰ بدون عنوان
تعداد بازدید:۷۴۹
دومین نشست شورای معاونین آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه ۴ به میزبانی دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد. در این نشست که با حضور دکتر شریعتی نیاسر و معاونان آموزشی دانشگاه های استانهای همد...
 

دومین نشست شورای معاونین آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه ۴ به میزبانی دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد.

 

در این نشست که با حضور دکتر شریعتی نیاسر و معاونان آموزشی دانشگاه های استانهای همدان، قزوین، قم و مرکزی برگزار شد، نتایج بدست آمده از آزمون دکتری سال ۱۳۹۵ و پیشنهاد برای آزمون سال ۱۳۹۶ و همچنین آیین نامه استعدادهای درخشان مورد بررسی و گفتگو قرار گرفت.

 

در این جلسه معاون آموزشی و مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن استماع نظرات و دیدگاه های معاونان آموزشی به برخی سوال ها پاسخ دادند.

 

دکتر شریعتی نیاسر در ابتدا به بررسی وضعیت دانشگاه های منطقه ۴ از حیث توزیع دانشجویان در رشته های تحصیلی پرداخته و به عدم توازن با توجه به نیاز جامعه به تخصص های مختلف اشاره کرد. معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت:

 

هدف نهایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استقلال کامل دانشگاه هاست، گرچه این هدف نه بلافاصله بدست می آید و نه الزاماً برای تمامی زیرنظام های آموزش عالی در مراحل ابتدایی به صورت یکسان قابل دستیابی است. آزمون دکتری نیز با تفکر تفویض اختیار به دانشگاه مطرح و دنبال می شود. ایده بنیادین این تفویض اختیار آن است که می گوید: دانشگاهی که صلاحیت تربیت دانشجوی دکتری را دارد، منطقاً صلاحیت برگزاری آزمون آن را نیز داراست.

 

دکتر شریعتی نیاسر در ادامه به پیگیری مستمر طرح ساماندهی در قالب طرح آمایش آموزش عالی ابلاغی از سوی رئیس جمهوری پرداخت و گفت:

 

طرح ساماندهی می خواهد قدرت های بزرگ دانشگاهی هر استان به یاری قدرت های نوظهور شتافته و با ایجاد اتحاد و هم افزایی و انتقال تجارب ارزشمند خود، افزون بر رشد مراکز آموزش عالی موجب شتاب علمی بیشتر جامعه علمی در جهت حل مسائل هر استان و منطقه و در نهایت کشور شوند.

 

در ادامه این سفر، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به اتفاق همراهان در جلسه شورای دانشگاه بوعلی سینا شرکت کردند. در این نشست ریاست دانشگاه و سایر مسئولان به ارایه دیدگاه ها و مسایل ویژه دانشگاه پرداختند. برخی تداخل ها در امور آموزشی، افت سطح علمی دانشجویان ورودی، لزوم بازنگری در مکانیزم پذیرش دانشجویان خارجی و مجوز تدریس به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی از جمله مواردی بود که مورد گفتگو قرار گرفت. در این سفر دکتر عبدالرحیم نوه ابراهیم، مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی و دکتر پرویز شهریاری مشاور معاونت آموزشی، دکتر مجتبی شریعتی را همراهی کردند.

این نشست ها در روز پنجشنبه ۹۵/۷/۲۹ برگزار شد.