تغییر نظام پذیرش دانشجوی دکتری

تغییر نظام پذیرش دانشجوی دکتری

معاون آموزشی وزارت علوم: نظام پذیرش دانشجوی دکتری امسال تغییر می‌کند
۳۰ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۵:۱۶ کد : ۶۸۳۹۷ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۲۰۶
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه نظام پذیرش دانشجوی دکتری امسال تغییر می‌کند، گفت: نظام پذیرش دانشجوی دکتری تا پایان سال باید با هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییر کند اما اجرای آن ممکن است به سال بعد موکول شود.
تغییر نظام پذیرش دانشجوی دکتری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر قاسم عموعابدینی با انتقاد از نحوه پذیرش دانشجوی دکتری گفت: مدل فعلی اینگونه است که داوطلبان به سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه و در آزمون مربوطه شرکت می‌کنند و سرانجام مثلاً از بین ۱۰ نفر ۳ نفر به دانشگاه معرفی می‌شود و در کمیته دانشگاه تایید یا رد می‌شوند.

وی در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: ما دو نوع دانشجو می‌توانیم داشته باشیم، دانشجویانی که حاکمیتی پذیرش می‌شوند، مثلاً برای رشته‌های مرتبط با هوش مصنوعی که دولت برای آنها هزینه می‌کند تا این رشته توسعه یابد، دوم پذیرش دانشجو توسط استادی است که با صنعت قرارداد دارد. بیش از ۷۰ درصد از پذیرش‌ها به روش اول است.

معاون آموزشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: دانشجویانی که در رشته‌های حاکمیتی پذیرش می‌شوند باید از روز اول پذیرش، بورسیه شوند، تعدادی از رشته‌ها مرتبط با فناوری‌های آینده ساز کشور هستند و این افراد باید خاص باشند و توجه ویژه ای به آنها شود. این دانشجو بعد از تحصیل استاد می شود و فعالیت‌هایی در حوزه دانش‌بنیان خواهد داشت.

وی با بیان اینکه براساس طرح تحول دولت، نظام پذیرش دانشجوی دکتری امسال تغییر می کند، گفت: نظام پذیرش دانشجوی دکتری تا پایان سال باید با هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و مراجع ذی‌صلاح تغییر کند اما اجرای آن ممکن است به سال بعد موکول شود.

به گفته دکتر عموعابدینی چگونگی اجرای نظام پذیرش دانشجوی دکتری و اینکه کدام یک از رشته‌های تحصیلی را باید حاکمیتی در نظر بگیریم و کدام یک مربوط به صنعت و جامعه است و اینکه در این نظام چگونه باید دانشگاه‌ها را حمایت کنیم، در حال بررسی است.

وی افزود: برای نظام پذیرش دانشجوی دکتری همفکری با بخش‌های مختلف و مرتبط از جمله دانشگاه‌ها صورت خواهد گرفت، پس از همفکری و تصویب به صورت آئین‌نامه و دستور العمل ابلاغ می شود. براین اساس سال بعد سازمان سنجش آموزش کشور در بخشی از پذیرش براساس عناوین طرح‌های کلی اساتید، پذیرش دانشجو خواهد داشت، یعنی پرونده دانشجوها مستقیم به استاد می‌رسد و مصاحبه پذیرش را هم استاد براساس طرحی که قرار است با دانشجو اجرایی کند، برگزار می‌کند. پس از پذیرش دانشجو، گرنت با صنعت تعیین تکلیف می‌شود. دانشجوی دکتری همکار استاد است، حقوق دریافت می‌کند و بر اساس این نظام آسوده خاطرتر خواهد بود.


( ۱ )

نظر شما :