دور دوم گردهمایی معاونان آموزشی مناطق دهگانه امروز در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز شد

۲۰ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۱ کد : ۹۹۸۹ بدون عنوان
تعداد بازدید:۶۹۱
دور دوم گردهمایی معاونان آموزشی مناطق دهگانه امروز در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز شد.معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دور دوم سفر استانی خود را در مناطق آموزشی آغاز کرد .دانشگاه رازی میزبان اج...
دور دوم گردهمایی معاونان آموزشی مناطق دهگانه امروز در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز شد
دور دوم گردهمایی معاونان آموزشی مناطق دهگانه امروز در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز شد.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دور دوم سفر استانی خود را در مناطق آموزشی آغاز کرد .
دانشگاه رازی میزبان اجلاس معاونان آموزشی دانشگاه‌های منطقه 5 است. در این اجلاس معاونان آموزشی دانشگاه‌های دولتی استان‌های کرمانشاه، کردستان، لرستان و ایلام شرکت داشتند.
رییس دانشگاه رازی در سخنرانی افتتاحیه این اجلاس ضمن خیر مقدم، بر ضرورت توجه به حفظ ارزشها در تمامی عرصه‌های علمی و فرهنگی در دانشگاه‌ها و حفظ معیارها برای ارتقاء کیفیت اشاره نمودند.
آقای دکتر اعلمی‌آل‌آقا تاکید کرد با توجه به منزلت و جایگاه علمی دانشگاه‌ها، باید دانشگاه‌ها به عنوان محور مشارکت در طرح‌های توسعه استانی مورد توجه قرار گیرند.
آقای دکتر شریعتی‌نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم به جزئیات طرح آمایش آموزش عالی که اخیرا به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده پرداختند. سامان دهی موسسات آموزش عالی، ماموریت گرایی دانشگاه‌ها، واگذاری اختیارات و تمرکز زدایی و ارتقاء به سمت استانداردهای بین‌المللی مورد توجه بخش سیاست گذاری و برنامه‌ریزی و گسترش در حوزه معاونت آموزشی است. دکتر شریعتی تاکید کردند که با توجه به تقسیم‌بندی دهگانه کشور، باید به سوی واگذاری اختیارات بیشتر به معاونان آموزشی دانشگاه‌ها در این مناطق به طور جدی حرکت کنیم. ایشان سطح‌بندی دانشگاهها را نقطه شروعی برای ایجاد رقابت بین دانشگاه‌ها اعلام کردند.
دکتر شریعتی‌نیاسر حضور فعال دانشگاه‌های مناطق مرزی را برای جذب دانشجویان خارجی از کشورهای همسایه در راستای بین المللی شدن دانشگاه ها ضروری دانست.
 معاون آموزشی وزارت علوم همچنین از اقدامات انجام شده وزارت متبوع برای تقویت آموزش‌های مهارتی بوی‍ژه در دانشگاه 
جامع علمی- کاربردی و دانشگاه فنی حرفه‌ای سخن گفتند. دکتر شریعتی همچنین از تشکیل کمیته‌ای برای ساماندهی و تعیین تکلیف بورسیه‌ها و تعادل سازی توزیع دانش آموختگان بورسیه در دانشگاه‌ها خبر داد. ایشان در پایان فرمودند با توجه به اینکه آموزش، محور اصلی فعالیت‌ها در دانشگاه‌هاست و آموزش بستر اصلی است باید اساتید دانشگاهی موضوع آموزش مناسب و روزآمد به دانشجویان را در اولویت فعالیت‌های علمی خود قرار دهند.
در ادامه گردهمایی معاونان آموزشی دانشگاه‌های منطقه 5 در دانشگاه رازی، مسائل جاری دانشگاه‌ها در حوزه برنامه‌ریزی درسی، سرفصل‌های بازنگری شده، گسترش رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی و آیین نامه‌های آموزشی و ضرورت واگذاری اختیارات بیشتر به مناطق به منظور تسریع در تصمیم سازی‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این گردهمایی مدیران دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی و دفتر گسترش آموزش عالی نیز برای پاسخ به سوالات حضور داشتند. در پایان معاونان آموزشی منطقه 5 پیشنهاد کردند کمیته‌های تصمیم‌سازی در سطح منطقه برای توجه به نیازهای آموزشی منطقه تشکیل شود.